alt

Nasza historia

Historia Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych (FIL) to historia konkretnych miejsc i ich zmiany.

Stosunkowo krótka, jeśli mówić o niej w kategoriach czasowych i porównywać z długimi i burzliwymi dziejami Śląska, gdzie głównie działamy. Ale duża jeśli mierzyć ją efektami, czego najlepszym przykładem jest wielka zmiana, jaka zaszła w niedużym osiedlu Nikiszowiec. Bo nas fascynują małe historie - z perspektywy człowieka i jego społeczności, otaczającej go przestrzeni oraz historii. Dlatego największy potencjał widzimy w tym, co lokalne - w małych społecznościach, żyjących w swoich dzielnicach i osiedlach, które mogą efektywnie i gruntownie zmieniać miejsce swojego życia.

I dlatego właśnie naszym głównym celem jest ich WSPIERANIE W ZMIANIE i DAWANIE PRZESTRZENI do rozwoju. Siłę lokalności odkryliśmy w Nikiszowcu, gdzie pracujemy nieprzerwanie od wielu lat. Ale nasza historia nie kończy się w Nikiszowcu, i nie kończy się na Śląsku.

Pracujemy także w innych miejscach aglomeracji, gdzie pomagamy diagnozować problemy, poszukiwać potencjału do rozwoju,wyznaczać i przeprowadzać drogę zmiany.
Pracowaliśmy z lokalnymi społecznościami w Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Tychach, Sosnowcu. Chętnie dzielimy się naszymi doświadczeniami także w innych częściach Polski. Uczestniczymy także w budowaniu dobrej praktyki rewitalizacyjnej w Polsce.

Zapraszamy do współpracy!